Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Не торгівлею єдиною: яким бізнесом сьогодні вигідно займатися в Україні

Не торгівлею єдиною: яким бізнесом сьогодні вигідно займатися в Україні
Приватні особи в цьому році реєструються вдвічі рідше, ніж в минулому, пише "Сегодня"

За кількістю виявлених підприємств і зареєстрованих фізичних осіб-підприємців прийнято судити про бізнес-клімат в країні та економічну ситуацію в цілому. Якщо умови сприятливі - число нових бізнес-структур зростає, і навпаки.

За допомогою відкритих баз даних та сервісу Opendatabot ми вирішили дізнатися, як йдуть справи у бізнесу в цьому році і які види діяльності найбільш популярні.

Аналіз відкритих реєстрів показує, що за першу половину 2018 року в Україні відкрилося менше 44% від загального числа компаній, зареєстрованих в минулому році. Це дозволяє припустити, що до кінця року кількість новостворених юридичних осіб виявиться меншою, ніж в минулому році. У свою чергу, в минулому році цей показник був нижче, ніж в позаминулому. Тобто тенденція до скорочення числа нових підприємств, на жаль, триває.

У 2016 році в Україні було зареєстровано 320 904 нових юридичних особи, в 2017-м – 266 094. За першу половину 2018 року в реєстри внесено тільки 117 047 нових компаній.

Ситуація з реєстрацією нових ФОП, або ФОП, тобто фізичних осіб – підприємців, ще гірше. За 6 місяців 2018 року їх зареєструвалося всього близько 28% від торішнього показника за 12 місяців. Це означає, що до кінця року можемо отримати показник мало не в 2 рази нижче, ніж в минулому році.

Скорочення кількості нових ФОП пов'язують зі зміною в оподаткуванні цієї категорії підприємців, а саме – з необхідністю платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за будь-яких обставин в повному розмірі (за рідкісним винятком). З цієї причини минулий рік почався з масового закриття підприємств, число створюваних нових ФОП, відповідно, теж зменшилося.

У 2016 році в Україні було зареєстровано 1 млн 31,9 тис. фізичних осіб-підприємців. У 2017-му – 935,4 тис. А за перше півріччя 2018 року – 261 788 ФОП.

Росте популярність оптової торгівлі
Твердження про те, що основний вид бізнесу в Україні - це торгівля, навряд чи когось здивує або викличе бажання посперечатися. Така ситуація є типовою не тільки для нашої країни, але і для багатьох інших.

Сервіс Opendatabot показав, що більшість юридичних осіб під час реєстрації вибирають основним видом діяльності оптову торгівлю. Тоді як більшість фізосіб-підприємців – роздрібну.

Так, в 2018 році в сфері оптової торгівлі (крім торгівлі транспортними засобами) за півроку зареєструвалося 11 869 юридичних осіб тобто практично кожне десяте підприємство. А роздрібною торгівлею вирішили займатися тільки 880 юросіб тобто менше 1% нових підприємств.

Якщо порівнювати з минулими роками, то можна констатувати, що відсоток підприємств оптової торгівлі зростає. Так, в 2016 році оптовою торгівлею вирішили займатися всього 4,3% знову зареєстрованих підприємств. У 2017-му – понад 7%. А в 2018 році "оптовиків" було зареєстровано вже 10,1% від загального числа компаній.

У той же час у фізосіб-підприємців основним видом діяльності протягом багатьох років залишається саме роздрібна торгівля. Частка зайнятих в цій сфері підприємців становить 12-14%.

Громадська діяльність – новий тренд

В останні 2 роки найпопулярнішим видом діяльності нових юридичних осіб після торгівлі стала "діяльність громадських організацій", як зазначено в класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД). Якщо в 2016 році таких юросіб було зареєстровано менше 2% (5826), то в 2017-му – 8773, незважаючи на те, що загальне число таких компаній скоротилося. Таким чином, частка "громадських" серед нових юросіб склала в минулому році вже майже 3,3%. У 2018 році їх поки 3,1% (3546 підприємств).

А ось в 2016 році, коли був прийнятий новий закон "Про житлово-комунальні послуги" та "Про особливості обслуговування багатоквартирних будинків", реєструвалося величезне число обслуговуючих організацій. Тому другим за популярністю видом діяльності стало "обслуговування будинків і територій". Зараз таких структур реєструється набагато менше. Якщо в 2016 році їх з'явилося 8320, то в 2017-му - 3065, а в поточному за 6 місяців - поки тільки 1233. Проте цей напрям продовжує входити в десятку найпопулярніших видів діяльності.

ТОП-10 найбільш масових видів діяльності серед юридичних осіб в 2018 році

1. Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.

2. Діяльність громадських організацій

3. Будівництво будівель.

4. Операції з нерухомістю.

5. Сільське господарство, мисливство та надання пов'язаних з ними послуг.

6. Діяльність у сферах права та бухгалтерського обліку.

7. Обслуговування будинків і територій.

8. Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.

9. Наземний і трубопровідний транспорт.

10. Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність.

Програмісти – індивідуалісти

Поспішаємо заспокоїти: те, що програмісти виявилися на останньому, 10-му місці серед новостворених юридичних осіб, не говорить про зниження популярності цієї професії. Просто більшість людей, які працюють в цій сфері, реєструються як фізичні особи - підприємці. Серед ФОП, що з'явилися в 2018 році, програмісти займають почесне друге місце, їх частка - трохи менше 6% (15 067 реєстрацій). Для порівняння: в минулому році нових ФОП-програмістів було менше 3% (27 589). І вони займали тільки 2-й рядок у рейтингу популярності бізнес-напрямків.

Мода на спіритичні сеанси пройшла?

У минулому році другою за популярністю групою, яка обігнала за чисельністю навіть програмістів, виявилася "Надання інших індивідуальних послуг". Ми поцікавилися, що входить в цю категорію.

У КВЕД написано, що до "іншим індивідуальним послуг" відносяться астрологічна і спіритична діяльність, послуги ескорту та бюро, салонів татуювань і пірсингу, чистильників взуття та паркувальників. Тут же реєструються ФОПи, що працюють на кава-машинах і в доставці піци, а також іншої "їжі на винос". Люди, які надають допомогу в генеалогічних пошуках і в дресируванню тварин. А також – благодійні організації. Який з видів "індивідуальних послуг" забезпечив популярність цього виду діяльності, з'ясувати не вдалося.

Але залишається фактом: якщо в 2016 році в цій категорії було зареєстровано 13 524 ФОП, то в 2017-му – в два з половиною рази більше, 31 112 ФОП. У 2018-му за півроку зафіксовано лише 7171 таких реєстрацій тобто торішній сплеск явно не повториться. Хоча ця категорія діяльності залишається популярною (4-е місце в рейтингу).

ТОП-10 видів діяльності, популярних в 2018 році серед ФОП

1. Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.

2. Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність.

3. Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами.

4. Надання інших індивідуальних послуг.

5. Діяльність щодо забезпечення стравами та напоями.

6. Наземний і трубопровідний транспорт.

7. Надання інформаційних послуг.

8. Операції з нерухомим майном.

9. Оптова та роздрібна торгівля автотранспортними засобами та мотоциклами, їх ремонт.

10. Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту. 
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Сваляві

вологість:

тиск:

вітер: