ЗАВАНТАЖИТИ
МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК ЗАРАЗ

Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

УВАГА! Коли працівник ДАІ має право зупиняти автомобіль?

На жаль, Україна ще далека від ідеальних працівників ДАІ. Тому кожного водія хоча б раз зупиняли працівники ДАІ. Більшість з вас були здивовані і задавали собі питання: "А на якій підставі він мене зупинив?", "Чим керувався працівник при здійсненні даної дії?", "Законно це чи ні?". Саме на ці питання ми спробуємо відповісти відповідно до чинного законодавства України.
Дії водія у разі зупинки інспектором ДПС

1. Після подання сигналу співробітником ДПС, водій мусить зупинити автомобіль, заглушити двигун та витягнути ключ.

2. Автомобіль після повної зупинки повинен знаходитись на відстані не менш 20 метрів попереду патрульного автомобіля або стаціонарного посту. (Згідно зі ст.14.5 Наказу МВС України №111 від 27.03.2009).

3. Не відкривайте двері автомобіля, тільки опустіть вікно на стільки, скільки потрібно для спілкування з інспектором ДАІ.

4. Попросіть інспектора пред’явити своє посвідчення, назвати свою фамілію, ім’я та по-батькові, назвати займану посаду. (Згідно зі ст.14.7 Наказу МВС України №111 від 27.03.2009, ч.2 ст.5 Закону України «Про міліцію»).

5. Витребуйте, щоб вам пред’явили певне звинувачення або підстави для зупинення транспортного засобу. (Згідно зі ст.14.7 Наказу МВС України №111 від 27.03.2009).

6. Пам’ятайте про те, що ви не повинні доказувати свою невинуватість. Хоча й КПаП України не передбачено презумпції невинуватості, але можна зробити відсилку на Конституцію України (ст.62).

7. Якщо ви впевнені, що не порушували ПДР, але інспектор ДПС (ДАІ) все одно наполягає на цьому, витребуйте заповнення протоколу з наданням всіх існуючих доказів. У протоколі зазначте свою позицію щодо справи.

8. Будьте спокійними, не сперечайтеся, а намагайтесь вести діалог с представником ДПС (ДАІ). Так само спостерігайте і за його культурою спілкування та звертанням до вас. (Згідно з п.7.1.20 Наказу МВС України №1111 від 13.11.2006).

Пам’ятайте випадки, коли вас правомірно можуть зупинити працівники ДПС (ДАІ). Згідно зі ст. 7.3 Наказу МВС України від 27.03.2009, ст.21-1 Закону України «Про міліцію»:

Зупиняти транспортні засоби лише в разі:

1.Порушення правил дорожнього руху водіями; відсутності номерного знака на транспортному засобі або наявності номерного знака, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений у не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів;

2.Наявності ознак, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

3.Наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення;

4.Перебування транспортного засобу в розшуку;

5.Наявності даних про використання транспортного засобу з протиправною метою;

6.Необхідності опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

7.Необхідності залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

8.Проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб;

9.Виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це державними органами;

10.Якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

11.Порушення визначеного порядку встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Водій може не виходити з автомобіля під час спілкування с працівником ДАІ, оскільки п.27.4 Інструкції з питань діяльності підрозділів ДПС (ДАІ) визначено, що працівникам цих органів для розмови з водієм не обов’язково запрошувати вийти його з транспортного засобу.

Але у деяких випадках працівник ДПС (ДАІ) має право вимагати від водія виходу з автомобіля. Ось такі випадки:
– З метою усунення технічної несправності ТЗ або порушень правил перевезення вантажів;
– Коли є достатні підстави вважати , що водій перебуває у стані сп’яніння;
– Коли водій або пасажири підозрюються у вчиненні злочину;
– В інших випадках, коли необхідно участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

Позбавлення прав за алкогольне сп’яніння

Що треба пам’ятати, коли інспектор погрожує позбавити вас посвідчення водія за алкогольне сп’яніння?

1. Якщо вас зупинили перший раз за керування автомобілем в стані алкогольного сп’яніння, то варто пам’ятати, що у цьому разі інспектор ДПС (ДАІ) не вправі позбавляти вас посвідчення водія. Згідно зі ст.130 КпАП України, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, – тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв від двохсот до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб і на інших осіб – накладення штрафу від двохсот до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб.

Але також звернути увагу на те, що повторне вчинення подібного правопорушення протягом року, тягнуть за собою позбавлення водійських прав від двох до трьох років, а якщо водій двічі за рік притягувався до адміністративної відповідальності за керування у стані алкогольного сп’яніння, то позбавлення прав може бути до десяти років.

2. Огляд може проводитися тільки уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених Міністерством охорони здоров’я та Держспоживстандартом. (Згідно з п.1.6 Наказом МОЗ №400/666 від 09.09.2009).

3. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції МВС, огляд на стан сп’яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на проведення такого огляду відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

4. Уповноваженими особами Державтоінспекції МВС використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про повірку. Огляд на стан сп’яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп’яніння уповноважена особа Державтоінспекції МВС інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп’яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про його повірку. (Згідно з розділом 2 Наказу МОЗ України №400/666 від 09.09.2009).

5. Пам’ятайте, що перевірка на стан алкогольного сп’яніння повинна проваджуватися у присутності двох свідків, при чому не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо яких виникає сумнів щодо неупередженості. Саме тому водій має право самостійно залучати свідків, а не інспектор ДПС (ДАІ). (Згідно з п.2.6 Наказу МОЗ України №400/666 від 09.09.2009).
Не пристебнутий ремінь безпеки

Вас зупинив інспектор ДПС (ДАІ) та говорить, що ви рухалися без пристебнутого ременя безпеки. Ваші дії:

1. Ввічливо просимо інспектора пред’явити документі, які посвідчують його звання, займану посаду та які надають іншу інформацію про працівника (Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про міліцію).

2. Запитати у інспектора, на основі яких даних він стверджує про відсутність пристебнутого ременя безпеки під час руху транспортного засобу. Запитати, чи є в нього будь-які докази (засоби фото- чи відеофіксації), які дозволяють зробити висновок про порушення правил дорожнього руху.

3. У разі, якщо інспектор не має фактичних доказів, то скласти протокол адміністративного правопорушення він не зможе. По-перше, відсутні фактичні дані, які можуть виступати доказами у суді (Згідно зі ст. 251 КУпАП). По-друге, якщо ви їхали з пасажирами, то вони можуть виступати свідками у суді. Якщо інспектор ДПС (ДАІ) не запише показання свідків, то це порушить ваше право на захист (Згідно з ч.1 ст.256 КУпАП).

4. Спостерігайте, чи будуть вам роз’яснені права та обов’язки під час складення протоколу інспектором ДПС (ДАІ). Якщо ні, то це є порушенням процесуальних норм, тож в суді не може застосовуватись. (Згідно з ч.4 ст.256 КУпАП).

5. У разі заповнення протоколу про адміністративні правопорушення зазначайте, що порушення ПДР з вашого боку не було, відсутні фактичні докази і висловлюйте свою думку з приводу дій працівника ДПС (ДАІ).

6. Одразу після заповнення протоколу про правопорушення у 10-денний строк надсилайте скаргу до суду щодо дій співробітника ДСП (ДАІ). (Згідно зі ст. 289 КУпАП).
Пам’ятайте про пп. «в» п.2.3 Правил дорожнього руху:

Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов’язаний: на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися особі, яка навчає водінню, якщо за кермом учень, а в населених пунктах, крім того, водіям-інвалідам, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі.
Але ніде у статті не йдеться мова про те, що водій повинен бути пристебнутий ременем безпеки під час зупинки транспортного засобу. Тож, якщо інспектор говорить, що ви були не пристебнуті коли він підійшов, кажіть, що ви зняли ремінь безпеки під час зупинки транспортного засобу.
ст.251 КУпАП:

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються в сферi забезпечення безпеки дорожнього руху.

За що можуть зупинити законно?

Часто виникають ситуації, коли співробітники органів ДПС (ДАІ) зупиняють транспортні засоби задля перевірки документів або задля інших цілей. Але у більшості випадків такі дії є неправомірними та не передбачені діючим законодавством.
Про випадки, у яких працівник ДПС (ДАІ) має право зупинити транспортний засіб, йдеться у розділі 13 Наказу МВС України №111 від 27.03.2009:

13.1. Підставою для зупинення транспортних засобів є:

13.1.1. Порушення ПДР водіями.

13.1.2. Відсутності номерного (них) знака (ів) на транспортному засобі або наявності номерного знака, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений у не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів.

13.1.3. Наявність ознак, які свідчать про технічну несправність транспортного засобу.

13.1.4. Наявність даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, злочину чи адміністративного правопорушення.

13.1.5. Перебування транспортного засобу в розшуку, наявність даних про використання транспортного засобу з протиправною метою.

13.1.6. Необхідність опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння ДТП, адміністративного правопорушення, злочину, свідками якого вони є або могли бути.

13.1.7. Необхідність залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод.

13.1.8. Проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування транспортним засобом, документів на транспортний засіб.

13.1.9. Виконання рішень уповноважених на те державних органів про обмеження чи заборону руху.

13.1.10. Якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху.

13.1.11. Порушення визначеного порядку встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Всі ці положення також закріплені і у Закону України «Про міліцію», де у ст.21-1 зазначаються всі випадки. Також у наведеній статті вказано, що працівник підрозділу міліції повинен повідомити водія про причину зупинення транспортного засобу, суть вчиненого правопорушення.

У разі зупинки транспортного засобу працівник органу ДПС (ДАІ) повинен притримуватись порядку зупинки, який передбачений Наказом МВС України №111 від 27.03.2009:

14.1. У разі прийняття працівником підрозділу ДПС рішення про зупинку транспортного засобу останній повинен врахувати всі його наслідки (причину зупинки, дорожні умови, інтенсивність руху, освітлення або видимість ділянки дороги, можливий досвід водія).

14.7. Під час звернення до водія працівник Державтоінспекції зобов’язаний привітатися, чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище, повідомити про причину зупинки транспортного засобу, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення та висловити вимогу про пред’явлення водієм для перевірки посвідчення на право керування транспортним засобом, реєстраційного документа на транспортний засіб та поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

У цьому випадку треба знати, що відповідно до п.2.14 п.п. в) ПДР України, водій має право знати причину зупинки, перевірки та огляду транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також її прізвище і посаду; та відповідно до п.п. г) вимагати від особи, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом та зупинила транспортний засіб, пред’явлення посвідчення її особи.

Треба пам’ятати, що відповідно до п.1.3. Наказу МВС від 21.05.2009 року № 466, співробітникам ДАІ наказано виключити у своїй діяльності випадки безпідставного зупинення авто.

Що ще треба пам’ятати водію у разі зупинки транспортного засобу?

1. Ніколи не треба виходити з транспортного засобу. Працівник ДАІ не має права цього витребувати. Він може нагадати водію, що згідно з Законом України «Про міліцію» водій повинен виконувати законні вимоги працівника міліції. Але треба звернути увагу на те, що ключовим словом є «законні». У законодавстві не передбачено випадків, у яких водій повинен виходити з транспортного засобу. Саме тому ви маєте повне право на знаходженні у автомобілі під час розмови з працівником ДАІ.

2. Згідно зі ст..5 Закона України «Про міліцію» водій має право перевірити, чи є особа працівником органів міліції. Надана інформація повинна містити всі дані про співробітника, що дозволяють вам зробити висновок про посаду і звання посадової особи.

Автотема




Загрузка...
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Погода
Погода у Сваляві

вологість:

тиск:

вітер:


Загрузка...